به پرنده ماده یك ماه قبل از جفت باید غذای سبك داده شود تا كم كم با رژیم غذایی زمان جفت سازگاری پیدا كند. می توانید هفته ای دو تا سه بار غذای نرم یا اصطلاحا غذای پرورشی را در اختیار ماده ها قرار دهید. یك شستی غذای نرم برای 7 تا 10 ماده بسته به نژاد خاص كافی می باشد. ضمنا مقدار مصرف كف دریا ممكن است تا دو برابر افزایش یابد.

خوراك نرم (خوراك پرورشی )

مقداری تخم مرغ كه باید حتما 25 دقیقه در آب جوش جوشانده شود و مقداری آرد سوخاری به اضافه سبوس گندم و كمی هویج رنده شده كه قبلا باید آب آن را گرفته باشید و چند قطره روغن زیتون یا روغن ماهی به اضافه مقدار كمی جوانه گندم غذای پرورشی را تشكیل می دهد. البته این رژیم نیز بسته به نژادهای مختلف قابل تغییر است.

مقدار هر یك از مواد برای تقریبا 30 عدد قناری به شرح زیر می باشد.

تخم مرغ 1عدد

هویج متوسط 1 عدد

آرد سوخاری 5 گرم

سبوس گندم 2 گرم

جوانه گندم 2 گرم

روغن ماهی یا روغن زیتون 2 گرم

تخم مرغ رنده شده را با آرد سوخاری مخلوط نمایید هویج را نیز رنده كنید و آب آن را بگیرید سپس با روغن ماهی مخلوط و به مخلوط قبلی اضافه نمایید.سبوس و جوانه گندم را به آن اضافه كنید. می توانید به جای پودر سبوس و جوانه گندم از مكمل های ویتامینه و غنی شده كه به صورت آماده در بازار است استفاده كنید. حداقل روزی 2 بار این خوراك پرورشی را در اختیار جفت قرار دهید تا با آن جوجه ها را تغذیه كنند. جوجه ها تا سن حدود 50 روزگی به این غذا نیازمندند.

بعد از جدا كردن جوجه ها از والدین علاوه بر خوراک پرورشی می توانید از جوانه تازه دانه ها نیز استفاده نمائید. این روش نیز در بین بعضی اساتید مرسوم است .چون جوجه ها هنوز قدرت كافی و لازم برای شكستن دانه ها را ندارند باید دان مخلوط به غیر از تخم خرفه را (زیرا در آب لزج می شود ) به مدت 12 ساعت در آب خیسانده وسپس آب آن را عوض نمائید این كار را 2 تا 3 بار انجام دهید بعد به مدت 24 ساعت در دستمال مرطوب و در جای خنك قرار دهید حالا دانه ها برای جوجه ها آماده می باشند و می توانید آن را استفاده كنید. نكته مهم اینكه مقداری در اختیار جوجه قرار دهید كه روزانه مصرف گردد و از ماندن و فاسد شدن آن جلوگیری كنید .
+ نوشته شده در  پنجشنبه 30 فروردین1386ساعت 21:5  توسط  تغذیه

سه اصل در برنامه غذایی وجود دارد كه بسیار مهم می باشد.

1- تغذیه تا جایی كه ممكن است طبیعی باشد.

2- تغذیه متنوع باشد.

3- تغذیه تازه باشد.

یك برنامه غذایی مناسب می تواند باعث پیشگیری بسیاری از بیماریها و اختلالات تولیدمثل گردد و نیز سلامتی و شادابی پرنده شما را تضمین می كند.چون قناریها گیاهخوارند باید از دانه هایی تغذیه شوند كه شامل مواد مورد نیازاز قبیل پروتئین ها و چربیها و ویتامینها و مواد معدنی و … باشند. مهم ترین و اصلی ترین غذای قناری كه به صورت عمومی و مداوم استفاده می شود تخم كتان می باشد ولی جون حاوی پروتئین و مواد معدنی نیست باید مقداری دانه های دیگر مانند تخم شلغم ، ارزن ، تخم منداب ، تخم بزرك ، شاه دانه ، تخم كاهو ، تخم خرفه ، تخم ترب و جو را به برنامه غذایی اضافه نمود.

بسته به زمان و مرحله رشد و نژادهای خاص باید دانه های مختلفی را در اختیار پرنده قرار داد.امروزه این دانه ها در بازار به صورت آماده وجود دارند و می توان از آنها استفاده نمود. سبزیجات و میوه جات تازه نیز حتما جزو برنامه غذایی قرار گیرد. بهترینزمان برای استفاده از میوه جات و سبزیجات صبح است زیرا بر اثر ماندن ممكن است تخمیر و ترش شوند كه باعث آلودگی و مسمومیت پرنده می شود.

مقدار مصرف غذای پرنده باید كنترل شود زیرا اشتهای كم یا زیاد می تواند نشانه سلامتی یا بیماری باشد. در هوای سرد یا هنگام تولك رفتن مقدار مصرف غذای پرنده بیشتر می شود كه به علت افزایش مصرف انرژی می باشد. بعضی از قناریها بر اثر چاقی تلف می شوند انتخاب غذای مناسب در اندازه كافی بسیار مهم اس

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 3 مرداد 1389    | توسط: فرزان الماسی    |    |
نظرات()